#

Türkiye

Çağrı Danışman davasında karar verildi!

Antalya’da 3 polisi şehit eden şizofreni tedavisi gören Çağrı Danışman’ın işkence yapılarak öldürüldüğü iddiasına ilişkin açılan davada, 22 polis beraat etti.

Muratpaşa ilçesi Turgut Reis Caddesi’nde, 4 Ekim 2012 günü akşam saatlerinde, şüpheli bir kişinin dolaştığı ihbar edildi. Olay yerine sevk edilen motosikletli polis ekibine, şizofreni tedavisi gören Çağrı Danışman tarafından ateş açıldı. Polis memuru Mehmet Çolak şehit olurken, meslektaşı Fatih Dinç ise devrilen motosikletin altında kaldı. Çolak’ın tabancasını da alarak otomobille kaçan Danışman, cezaevi kavşağında barikat kuran polis memurları Abdullah Bülbül ve Mustafa Kılınç’ı da şehit etti. Fatih Mahallesi’nde vurularak yakalanan Danışman, sağlıkgörevlilerince ambulansla hastaneye götürülürken, yolda yaşamını yitirdi.

Çağrı Danışman’ın ailesi, oğullarının yakalandıktan sonra dövülüp işkence yapılarak öldürüldüğü iddiasıyla şikayetçi oldu. Şikayet üzerine operasyona katılan 22 polis hakkında ‘kasten öldürme’ ve ‘kendini savunamayacak kişiye işkence yapma’ suçlarından dava açıldı.

Antalya 6. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davanın karar duruşmasına, tutuksuz yargılanan sanıkların avukatları ile şikayetçi Melek Danışman ve avukatı Münip Ermiş katıldı.

Mahkeme heyeti, tüm sanıkların beraatine karar verdi. Çağrı Danışman’ın annesi Melek Danışman, karara tepki gösterdi.

Melek Danışman’ın avukatı Münip Ermiş, davayı istinaf mahkemesine taşıyacaklarını söyledi.