#

Antalya

Antalya Olympos’ta Kadir’in Ağaç Evleri tamamen yandı

Antalya’nın ünlü tatil merkezi Olympos’ta, Milli Park içindeki ‘Kadir’in Ağaç Evleri’ adlı konaklama tesisi, dün gece çıkan yangında tamamen kül oldu. Daha önce 2007 yılında da büyük bir yangın geçiren tesis, yeniden inşa edilmişti.

Antalya’yı ağaç ev turizmiyle tanıştıran ve Olympos’ta turizmi başlatan Kadir’in Ağaç Evleri’nde, dün gece saat 03.00 sıralarında henüz belirlenemeyen bir sebepten dolayı yangın çıktı. Yangına Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri ve Büyükşehir Belediyesi itfaiyesi müdahale etti. 200 yataklı tesisteki yangın, dört saatlik yoğun bir çalışma sonucunda kontrol altına alınabildi. Tesiste bulunan müşteriler hızla tahliye edilerek can kaybı yaşanmadı. Tesisin sahibi Kadir Kaya, yangın sonrası gördüğü manzara karşısında büyük bir şaşkınlık yaşadı.

Kullanılabilir Alan Kalmadı

Antalya’nın ünlü tatil merkezi Olympos’taki ‘Kadir’in Ağaç Evleri’ adlı konaklama tesisinde dün gece çıkan yangın söndürüldü. Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri, Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi ve Çıralı gönüllü itfaiyecilerinin müdahalesiyle yangının ormana ve çevredeki diğer tesislere sıçraması da engellendi. Yer yer soğutma çalışmalarının yapıldığı 5 dönümlük alanda, işletmeye ait kullanılabilir hiçbir nokta kalmadı.

‘Kimsenin burnu kanamadı, ona şükrediyoruz’

17 yıl aradan sonra işletmesinde ikinci kez yangın felaketi yaşayan Kadir Kaya, “Vallahi diyecek bir şey yok. Kimsenin burnu kanamadı ona şükrediyoruz. Malımıza geldi, kimsenin canı yanmadı. Artık bu da takdiriilahi. Biraz kendimi toparlamam gerekiyor. Birinci yangından sonra dünyanın her tarafından insanlar geldi ve destek verdi, elleriyle, emekleriyle; o emeği koruyordum. Bu benim değildi artık o insanların emeğiydi, onu koruyordum. Ülkemde farklı bir misyon olarak dünyanın öbür uçlarında tanıtarak ve bu bölgede herkes ekmek yiyecek şekilde çalışmaya başladık ama kötü bir zamanda yine her şeyimiz gitti. Şükrediyoruz” diye konuştu.

Yangın ve Sel Felaketleri Geçmişte de Tesisi Vurdu

Kadir’in Ağaç Evleri, ilk yangınını 8 Şubat 2007 tarihinde yaşamış ve o dönemde de tamamen yanmıştı. Toros Dağları’nın eteklerinde yer alan ve uluslararası backpacking camiasında oldukça popüler olan bu tesis, yangının ardından yeniden inşa edilmişti. 2009 yılında ise Kumluca Olympos’ta yaşanan sel felaketinde yine büyük zarar görmüştü. Mekanın içerisinde bulunan Öküz Bar tamamen yok olurken, 70 odada hasar meydana gelmişti.

Uluslararası Tanınırlığa Sahip Bir Mekan

Daha önce TNT Dergisi tarafından yeryüzünün en iyi hosteli seçilen Kadir’in Ağaç Evleri, tüm dünyada tanınıyordu. Bu son yangınla birlikte bölgenin önemli turizm merkezlerinden biri olan tesis, bir kez daha büyük bir yıkım yaşadı.