#

Bursa

Yaren leyleğin köyünde bahar temizliği

Eskikaraağaç Leylek Köyü’nde geleneksel bahar temizliği bu yıl da yapıldı. Leylek Köyündeki tüm yuvalara tek tek çıkılıp, leyleklerin yuvaya taşıdığı ve risk oluşturan atıkları topladı. Her yıl yapılan bu işlem sayesinde köydeki atık etkenli yuvada ölüm oranı tamamen sona erdi.

Bursa’nın Eskikaraağaç Köyü’nde yuvalarda geleneksel bahar temizliğini tamamlandı.

Meşhur Yaren Leylek’in de yaşadığı yuva canlı yayından da an ve an izlendi.  Uluabat, Dağkadı, Yolağzı, Eskikaraağaç ve Yenikaraağaç mahallelerinde de yuvalarda bakım gerçekleştirildi.

Mahalle sakininin isteği gerçekleştirildi

UEDAŞ yetkililerinin de zaman zaman destek olduğu çalışmada yuvaya çıkan ekipler çıkan malzemelerin geçmiş yıllara oranla azaldığını belirterek önceden daha yoğun bir atık çıktığını belirtti.

Eskikaraağaç Mahallesi sakinlerinden Leyla Aldum da ekipleri görünce sokaklarındaki boş direğe leylek yuva platformu takılmasını istedi. Aldum’un ricasını geri çevirmeyen ekipler direğin üstüne koyulan platformu çalı çırpı ile kullanıma hazır hale getirdi.

Aldum sevincini dile getirerek, “Bizler çok şanslıyız. Çok güzel bir köyde yaşıyoruz. Ekiplerin yuvalarda temizlik yaptığını görünce ben de hemen topladığım çalı çırpıları gösterip sokağımızdaki direğin üstüne koymalarını rica ettim. Sağ olsunlar kırmadılar. Belediyemiz bu konuda bizlere oldukça destek oluyor, bizleri önemsiyor. Bu hassasiyeti için Başkanımıza çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.