#

Ekonomi

Tediye ödemeleri bugün hesaba yatıyor!

Kamu işçilerine ödenecek ilave tediyenin (ikramiye) ilk yarısı bugün hesaplara yatıyor. Ödemelerden taşerondan kadroya geçen işçiler da yararlanacak. Peki kim ne kadar tediye ödemesi alacak?

Kamu kurumlarında çalışan işçilere ödenecek tediyeye ilişkin Cumhurbaşkanı kararı dün Resmi Gazete’de yayımlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayınlanan karara göre, ilave tediyenin birinci yarısı bugün hesaplara yatıyor. İkinci yarısı ise 31 Mayıs 2019 tarihinde ödenecek. 

Maden işletmelerinde çalışan işçilere ayrıca yapılacak ilave tediyenin tamamı ise 23 Aralık’ta ödenecek.

Ödemeler net ücret üzerinden

İlave tediye, net ücret üzerinden yapılıyor.İlave tediyeden, geçen yıl dört taksitte ödeme yapılan kadroya alınan taşeron işçiler de yararlanacak. Ancak, belediyelerin kurduğu şirketlerde kadroya alınan taşeron işçiler ilave tediyeden yararlanamıyor.

Kim ne kadar alacak?

Ödenecek ikramiyelerin miktarı da belli oldu. Tediye ödemesinin çalışanın maaşına göre 820 ile 1300 lira arasında arasında değişeceği belirtiliyor.

İlave tediye tutarı ne kadardır? Kaç kez ödenir? 

İlave tediye işçinin bir ayda çalıştığı gün sayısı kadardır. Hafta tatilleri sayılmadığı için bir ayda çalışan sayısı 26 gün kabul edilir. İlave tediye işçinin 26 günlük ücreti üzerinden hesaplanır.

İlave tediye 6772 sayılı Kanun gereğince işçilere en az yılda 1 kez ödenir.

6772 sayılı Kanun uyarınca Bakanlar Kurulu kararı ile ilave tediye ödemesinin yılda 2 kez yapılması mümkündür.İlave tediye yani toplamda 52 günlük ücretleri kadar ödeme yapılır.

İlave tediyeden, geçen yıl kadroya alınan taşeron işçileri de yararlanacak.

İlave tediye ödemesinden kimler faydalanır?  İlave tediye ödemesi, devlete bağlı kurum ve kuruluşlarda, İş Kanununa tabii olarak çalışan tüm kamu işçilerine ödenir.

Yorum için tıkla

Yorum yapabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir Giriş

Yorum yazın