#

Çevre

Sıcaklarda kenelere dikkat

Yaz aylarında kene ısırmalarına bağlı olarak “Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi” vakalarının artış gösterdiğine dikkat çeken Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Nagihan Demir, kene ısırmalarının ölümcül olabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzm. Dr. Nagihan Demir tarafından hastane personellerine Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı hakkında bilgilendirme yapıldı.
Hastalığın bahar ve yaz aylarında sık görüldüğünü söyleyen Uzm. Dr. Nagihan Demir, bu dönemde piknik alanlarına gidenlerin mutlaka önlemlerini almaları gerektiğini, piknik sonrası eve gelindiğinde vücut ve kıyafetlerin kontrolünün önemli olduğu vurguladı. Dr. Demir, hastalıkla ilgili ise, “Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı özellikle kene ısırıkları yoluyla insanlara bulaşabilen oldukça ciddi ve tehlikeli bir virüs enfeksiyonudur. Bu hastalığın yayılmasında en büyük etkenlerden biri enfekte hayvanların kanı ve doku sıvılarıdır. Vücudunuzda ani kaşıntı, yanma hissi ya da ağrı fark ederseniz bu bir kene ısırığı olabileceğine işaret eder. Isırığın olduğu bölgede kızarıklık ve şişlik meydana gelebilir. Kene tutunması durumunda çıplak elle dokunmadan en kısa zamanda eldiven veya bir bez yardımıyla, cilde yapıştığı yerden cımbız veya penset aracılığı ile dik olarak çivi çıkarır gibi çıkarılmalıdır. Çıkarılamıyorsa en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır” dedi.
Belirtilerinden bahsederek erken tedavi için geç kalınmaması gerektiğini aktaran Dr. Demir, “Virüs, vücuda girdikten 3 veya 5 gün içinde hastalık belirtileri ortaya çıkmaya başlar. Bazı vakalarda 9 gün ya da 13 günde ortaya çıkabilir. Bu nedenle inkübasyon gününü 3 ile 10 gün kabul edebiliriz. Kene ısırması ile virüsün vücuda girmesi ile birlikte ateş, kırıklık, baş ağrısı, halsizlik, iştahsızlık, bazen kusma-bulantı ve ishal görülebilir. İlk günlerde yüz ve göğüs kısmında cilt altı kanamaları görülebilir. Gözler kızarır, el ve ayaklarda bir yere çarpmış gibi morluklar, kızarıklıklar görülebilir. Bazen de kanlı kusma, kanlı ishal, kanlı idrar, burun kanaması ve vajinal kanamalar olur. Ağır vakalarda ise karaciğer böbrek ve akciğer yetmezliği görülebilir. Tedavinin geç kalınması halinde ise bu hastalık ölüme neden olabilir. Eğer bu belirtileri gözlemliyorsanız hemen bir sağlık kuruluşuna başvurmalısınız” diye konuştu.