#

Bilim

Okulöncesi öğretmenlerine yazılım ve kodlama eğitimi

Ağrı İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen “Kodlağrı” projesi kapsamında il merkezinde yazılım ve kodlama eğitimi tamamlayan okulöncesi öğretmenlerin belgeleri törenle verildi.

Ağrı İl Milli Eğitim Müdürlüğü, 6 yıldır başarıyla sürdürdüğü “Kodlağrı” projesi ile il genelinde binlerce öğrenciye yazılım ve kodlama eğitimi verirken, yüzlerce öğretmen de bu alanda yetkinlik kazandırdı. Bu kapsamda, il merkezinde görev yapan okulöncesi öğretmenlerine iki haftalık bir eğitim programı düzenlendi. Eğitimde, Arduino, Mio robot, Matatalab ve Cubetto gibi kodlama araçları ile ilgili teorik ve uygulamalı bilgiler aktarıldı. Öğretmenler, bu araçları kullanarak çeşitli kodlama aktiviteleri gerçekleştirdiler.
Eğitimin sonunda, İl Milli Eğitim Müdürlüğünde düzenlenen törenle, yazılım ve kodlama eğitimi tamamlayan okulöncesi öğretmenlere belgeleri takdim edildi.

İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Kökrek, yazılım ve kodlama eğitiminin önemine değinerek, “Kodlağrı projesi ile Ağrı’da bir farkındalık oluşturduk. Bu alanda öncü bir il olma yolunda ilerliyoruz. Okulöncesi öğretmenlerimize verdiğimiz eğitimle de çocuklarımızın erken yaşta kodlama becerilerini geliştirmelerine katkı sağlayacağız. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.
Eğitime katılan okulöncesi öğretmenleri de aldıkları eğitimden memnun olduklarını ifade ettiler. Öğretmenlerden Sibel Avcı, “Bu eğitim sayesinde çocuklarımızın geleceği için çok önemli olan yazılım ve kodlama alanında kendimizi geliştirdik. Çocuklarımızın bu alanda yetişmesine katkı sağlamak istiyoruz.” dedi.

Öte yandan, Kodlağrı projesinin önümüzdeki dönemde de devam edeceği ve farklı kademelerdeki öğrenci ve öğretmenlere yönelik eğitimlerin düzenleneceği belirtildi.