#

Bitlis

Kadınların gelir kapısı oldu

Bitlis’in Tatvan ilçesinde kadınlar, geleneksel yöntemlerle ürettikleri salçalar ile hem kışa hazırlık yapıyorlar hem de satarak evlerine ekonomik katkı sağlıyorlar.

Kadınların gelir kapısı oldu

Tatvan ilçesine bağlı Yelkenli köyünde yaşayan kadınlar, tarladan topladıkları domateslerle salça yapıyorlar. Kadınlar yaptıkları salçaları satarak hem maddi kazanç elde ediyorlar hem de kışa hazırlık yapıyorlar. Kadınlar, salça yapımı sırasında teknolojiden de faydalanarak salça yapma makinesi kullanıyorlar.

Kadınların gelir kapısı oldu

Yaptıkları salçalarla geçimlerini sağladıklarını söyleyen Gülfer Tarlan, “Yağmur yağmadan, güneş varken alelacele domateslerimizi toplayıp salça yapıyoruz. Yaptığımız salçaları güneşte kuruttuktan sonra hem satıp evimize katkıda bulunuyoruz hem de kışa hazırlık yapıyoruz” dedi.

Kadınların gelir kapısı oldu

Mardin’den geldiğini ve yol kenarında salça ve kurutulmuş sebzeleri görüp almak istediğini söyleyen Şemsettin Nas, “Kızımın üniversite kaydını yapmak için Van’a gidiyordum. O sırada yol kenarında sebze ve salça satan bu yere geldik. Kışın tüketmek için burada kurutulan sebzeleri aldık. Bacılarımızın ellerine sağlık, gerçekten de ürünleri çok güzel” diye konuştu.