#

Gündem

Hepatit B çocuğunuzun kabusu olmasın

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nuray Kuzukıran, ciddi bir halk sağlığı sorunu olan hepatite karşı anneleri ve anne adaylarını uyardı. Op. Dr. Nuray Kuzukıran, “Hepatit B (HBV) enfeksiyonu, enfekte anneden doğan bebekte gelişebilecek karaciğer hasarı ve siroz riski açısından önemli bir sağlık sorunudur” dedi

Her yıl 28 Temmuz’da hepatit hastalıkları hakkında farkındalık oluşturmak yanı sıra tedaviye yönelik bilgilendirmeler yapıldığını söyleyen Op. Dr. Nuray Kuzukıran, “Dünya genelinde her yıl hepatit B ve hepatit C nedeniyle yaklaşık 1,5 milyon kişi ölümle sonuçlanan karaciğer hastalıkları yaşamaktadır. Hepatit hastalıklarının önlenmesi ve tedavisi için erken teşhis, aşılar, sağlık eğitimi ve uygun tedavi yöntemleri gibi stratejiler önemlidir” şeklinde konuştu.

Gebelikte Hepatit B enfeksiyonu ile ilgili bilgiler veren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nuray Kuzukıran, hepatit B enfeksiyonuna sahip annelerin, doğum sırasında enfeksiyonu bebeğe geçirebileceğini, yenidoğan hepatitin bebeğin karaciğerinde ciddi hasara ve komplikasyonlara neden olabileceğini söyledi.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nuray Kuzukıran açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Kronik hepatit B taşıyıcısı olan annenin bebeğine doğumdan sonraki ilk 12 saat içerisinde HBV aşısının yanı sıra, HBV immünoglobulin verilmesi çok önemlidir. Bu sayede bebeğin kronik HBV hastası olması, yani uzun vadede karaciğer hasarı ve siroz gelişmesi riskinden korunmuş olması sağlanılır. Gebelik sırasında yapılan rutin taramalar arasında HBV taraması da yer almalıdır. Bu, enfekte olan annelerin erken teşhis edilmesini sağlar ve uygun önlemlerin alınmasını mümkün kılar.”

Kronik hepatit B taşıyıcısı olan annenin çocuğunu emzirebileceğini söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nuray Kuzukıran, “HBV taşıyıcısı olan annelerin emzirmesi genellikle güvenlidir ancak, bebeğin ağzında yara ve anne meme uçlarında yara veya çatlak varsa, enfeksiyonun bebeğe bulaş riski artar” dedi.