#

Dünya

Hacker’dan seçim itirafı

Brezilya’da 2022’de yapılan elektronik seçimlerde aday olan Javir Bolsonaro’nun, bir bilgisayar korsanından seçim sonuçlarını lehine çevirmesi için yardım istediği öne sürüldü. Hacker Walter Delgatti Neto, seçmenlere Brezilya’daki oylama sisteminin güvenilir olmadığını söyledi.

Brezilya’da 3 dönem Başkanlık yapan Jair Bolsonaro aleyhinde bir bilgisayar korsanından itiraf geldi.

Walter Delgatti Neto, 2022 seçimlerinde dönemin Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun kendisinden 2022 başkanlık seçimleri öncesinde ülkenin elektronik oylama sistemini hackleyerek seçimi kazanmasına yardım etmesini istediğini öne sürdü.

Öte yandan Neto, parlamento soruşturma komisyonuna iddiayla ilgili herhangi bir kanıt sunmadı.

Ancak ayrıntılı ifadesinde Bolsonaro’nun 10 Ağustos 2022’de başkanlık seçimlerinde kendisiyle görüşme gerçekleştirdiği ve seçim sonuçlarını değiştirmesini istediği belirtildi.

Eski Başkan Javer Bolsonaro’nun avukatları ise yaptıkları açıklamada herhangi bir kanıt olmaksızın yanlış bilgi ve iddiaları gündeme getirmekle suçladıkları Neto hakkında adli işlem başlatacaklarını söyledi.

Neto, Bolsonaro’nun bu hack girişimiyle seçmenlere Brezilya’daki oylama sisteminin güvenilir olmadığını göstermek istediğini belirtti.

Bolsonaro’nun rakip adayı Luiz Inacio Lula da Silva, 30 Ekim 2022’de yapılan başkanlık seçimlerini oyların %50,9’unu alarak kazanmıştı.