#

Giresun

Geleceğin sanatçıları Karadeniz’de yetişecek

Yarı Zamanlı Çocuk Konservatuvarı, yetenekli öğrencileri bekliyor

Geleceğin sanatçıları Karadeniz’de yetişecek

Ulusal ve uluslararası alanda ün yapmış birçok sanatçının yetiştiği Ordu ve Giresun’da, artık yetenekler erken yaşta tespit edilecek. Karadeniz’de ilk kez  faaliyetine başlayacak olan Yarı Zamanlı Çocuk Konservatuarı için başvurular başladı. Gitar, piyano, bağlama, keman enstrümanlarına yönelik eğitimin verileceği Çocuk Konservatuarı’na dördüncü ve beşinci sınıf öğrencileri kabul edilecek. 27 Eylül’e kadar başvuruda bulunanların 30 Eylül ve 1 Ekim’de katılabileceği bireysel yetenek sınavını başarıyla geçen 20 öğrenci ustalarından ders alacak.

Uluslararası sertifika verilecek

Uzman kadronun bir yılda toplam 28 hafta eğitim vereceği yetenekli öğrenciler, dört yıl kesintisiz eğitimin sonunda sertifika alacaklar. Eğitimlerde eksiksiz enstrüman, icra, okuma ve solfej formasyonunun yanı sıra zeka, sosyal ve bilişsel gelişimlerine hassasiyet gösteren akademik yaklaşım uygulanacak.

Sanat altyapısı erken yaşta inşa edilecek

Çocuk Konservatuarı’nın oluşumuna liderlik yapan  Dr. Erman Türkili, Ordu ve Giresun’un uzun yıllardır ulusal ve uluslararası sanatçılar yetiştiren bir bölge olduğuna dikkat çekerek, artık başarılı isimlerin erken yaştan itibaren tespit edilebileceğini söyleyerek, “Çocuk Konservatuarının açılışı ile çocuklar bağlama, keman, gitar, piyano gibi enstrümanları ustalarından öğrenmeye beşinci sınıftan itibaren başlayacaklar. Eğitimler için üniversite hocaları ve öğretmenler iç içe bir akademik yapı ile çalışacak ve yetenek tespitleri ülkenin sanat alt yapısını erken yaşta oluşturmak için inşa edilecek. Bu programın yürütülmesi ve takibi de konservatuar danışmanlığında olacak. Eğitimlerin sonunda sanatçı adayı öğrencilerimize, uluslararası geçerliliği olan sertifika vereceğiz.”