#

Dünya

Ermenistan’da darbe girişimi

Ermenistan’da 8 kişi darbe planladıkları ve Başbakan Nikol Paşinyan’a suikast planladıkları suçlamasıyla gözaltına alındı. Ermenistan basınında yer alan haberlere göre, gözaltına alınan kişilerden birinin eski Erivan Belediye Başkanı olduğu iddiası yer aldı.

Ermenistan'da darbe girişimi

Ermenistan’da, iktidarı zorla ele geçirme teşebbüsü ve Başbakan ile hükümet üyelerine suikast iddiasıyla 8 kişi gözaltına alındı.

Ermenistan’ın resmi haber ajansı Armenpress’in haberine göre, Ermenistan Ulusal Güvenlik Servisi ve Soruşturma Bürosu çalışanlarının operasyonları sonucunda isimleri açıklanmayan 7’si “Haçlılar Askeri-Yurtsever Toplum Kuruluşu” üyesi 8 kişinin, Ermenistan Hükümeti üyeleri ve Başbakan Nikol Paşinyan’a yönelik ellerinde bulundurdukları silah ve mühimmatı suç aracı olarak kullanarak iktidarı ele geçirmek için anlaşmaya vardıkları tespit edildi.
Ermenistan'da darbe girişimi: Paşinyan'a suikast iddiası - 1

Bu kişilerin hükümetin yetkilerini Anayasa’da öngörülmeyen bir şekilde devralarak iktidarı zorla ele geçirme hazırlığı yaptıkları belirlendi.

Yapılan aramalarda bu kişilerin yanlarında haberleşme cihazları, haberleşmeleri engelleyici cihazlar, silahlar ve mühimmat bulundu.

Söz konusu kişiler Ulusal Güvenlik Servisi ve Soruşturma Bürosu çalışanları tarafından gözaltına alındı.

 

Ermenistan'da darbe girişimi: Paşinyan'a suikast iddiası - 2

DARBECİLER ARASINDA ERİVAN ESKİ BELEDİYE BAŞKANI DA VAR

Öte yandan Ermenistan basınında yer alan haberlere göre, bu kişilerden birinin Erivan eski belediye başkanı ve “Gönüllü Muhafızlar Birliği” toplum kuruluşunun eski başkan yardımcısı Albert Bazeyan olduğu, kendisine Başbakan Nikol Paşinyan’a suikast planlama suçlaması yöneltildiği belirtildi.

Gözaltına alınan kişiler hakkında yapılan soruşturmanın devam ettiği kaydedildi.

Azerbaycan’ın Karabağ’daki operasyonunun ardından halk, Paşinyan hükümetinin istifası için sokaklara dökülmüştü.