#

Bursa

Bursa’da sinema dolu bir hafta

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü Bursa Ticaret ve Sanayi Odası destekleri ile Ehli Sanat Sinema ve Kültür Derneği tarafından düzenlenen 11. Uluslararası Yed-i Velayet 7 Vilayet Kısa Film Festivali 1-8 Haziran 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Festivalin bu seneki teması ise ‘Maziden Atiye Uzay Havacılık ve Teknoloji’ oldu.

Türkiye Kültür Yolu Festivalleri çerçevesinde bu yıl 1-8 Haziran 2024 tarihleri arasında organize edilen sinema haftasında çok sayıda etkinlik sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

Festival 1 Haziran Cumartesi günü saat 18:00’de Tayyare Kültür Merkezi’nde başlıyor. ‘Maziden Atiye Uzay Havacılık ve Teknoloji’ temasıyla başlayan festival yolculuğunda Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi’nde (GUHEM)2-4-5 Haziran’da saat 14:30 da çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

2 Haziran’da Yönetmen Kısası başlığında ‘Tecahül-i Arif’ filminin yönetmeni Hasan Kalender sinemaseverlerle bir araya geliyor. 4 Haziran saat 14:30’da ünlü oyuncu Mehmet Usta oyunculuk üzerine workshop gerçekleştirecek.5 Haziran tarihinde ise TRT Sinema Müdürü Faruk Güven ve TRT Sinema Proje Sorumlusu Mehmet Ali Karga ile TRT 12 punto yarışması ortak yapımlar üzerine söyleşi düzenleyecek.

Filistinli yönetmen Saleh sinemaseverlerle buluşuyor

Festivalde 6 Haziran tarihinde Hüdavendigar Kent Parkı’nda yazar Rıza Oylum ve Filistinli yönetmen Nawras Ebu Salehsaat 18:30‘da söyleşi gerçekleştirecek. Söyleşinin ardından saat 20:00’de Nawras Ebu Saleh’in ‘Büyük Gelen Palto’ filminin gösterimi yapılacak. Festival çerçevesinde 4-7 Haziran tarihleri arasında yazlık sinema gösterimleri Bursalı sinemaseverlerle buluşuyor.

Hüdavendigar Kent Parkı’nda kurulacak açık hava sinemasında her akşam farklı filmler gösterime sunulacak. Festival boyunca tüm etkinlikler, halka açık ve ücretsiz olarak yapılacak. Festival 8 Haziran’da GUHEM’deyapılacak ödül töreni ile sona erecek.

Festival başkanı Eda Sürmeli, festivalin bu yıl 11.’sini gerçekleştirdiklerini söyledi. Türkiye Kültür Yolu festivalinde Bursa’da 1-8 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek etkinlikleri Bursalıları davet eden Sürmeli, “Biz 11. Festival yolculuğumuza ‘Maziden Atiye Uzay Havacılık ve Teknoloji’başlığını verdik, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın destekleri ile birçok etkinliğimizi GUHEM’de gerçekleştireceğiz. Ayrıca kuracağımız yazlık sinemalarda, her akşam farklı filmlerle, sinema severlerle buluşmayı hedefliyoruz. 6 Haziran’da ise Filistin’den çok kıymetli bir yönetmeni ağırlayacağız. Saat 18:30 da açık hava sinemasında gerçekleşecek etkinliğimiz ile Filistin’de yapılan katliama sanat yolu ile tepki göstermek istedik. Yönetmen Nawras Ebu Saleh, çektiği film ile İsrail tarafından cezalandırmışbir yönetmen. Ülkesinden kaçmak zorunda kaldı. Bu kez sanat yolu ile bu zulme dur demeyi hedefliyoruz. Çok özel bir seneye başlıyoruz, 1 hafta boyunca, sanat severlerle buluşacağız. Festival etkinliklerimize @yedikisafilmInstagram adresimizden erişebilirler. Festivalin tüm etkinlikleri ücretsiz ve herkese açık. Tüm Bursalıları bu sanat dolu haftaya davet ediyoruz.” dedi.