#

Genel

Bayram sohbetlerin vazgeçilmezi: Türk Kahvesi

Kurban Bayramına sayılı günler kala, her bayram olduğu gibi Konya’da kahvecilerde yoğunluk yaşanıyor.

Türkiye’de yetişmeyen bir ürün olduğu halde hazırlama yöntemleriyle dünyaca meşhur olan Türk kahvesi bayramlarda vazgeçilmez bir lezzet haline geldi. Osmanlı’dan günümüze kadar ulaşan kahve kültürü son zamanlarda gençler arasında da yayılıyor. Bayramlarda gelen misafirlere ikram edilen Türk kahvesinin, hem sıcak havalarda ferahlatan hem de Kurban Bayramında mideyi toparlayan bir yanı olduğu için vatandaşlar tarafından çaydan daha fazla tüketilmeye başlandı. Konya’da ise Tarih Bedesten Çarşısında bulunan kahvecilerde bayram öncesinde yoğunluk yaşanıyor. Yörelere göre farklı tatlardan oluşan Türk kahvesi, Konya’da daha yumuşak bir içim ile tercih ediliyor.

Tarihi Bedesten Çarşısı’nda kahvecilik yapan Fatih Tosun, Kurban Bayramına az bir zaman kaldığını hatırlatarak, “Kurban Bayramı bu sıcak havalara denk geldiği için ister istemez etler sıcak, havalar sıcak, yağ, kolesterol dengeleme olayı olması için yemekten sonra Konya usulü protokol kahvesi içilmesini öneriyoruz. Hem insanların tansiyonunu ve şekerini düzenler hem midedeki hazımsızlığı giderir, insana protein verir yani uyuyanı uyandıran bir Türk kahvesidir. Vatandaşlar için yemeklerden sonra bu kahveyi tercih etmelerini tavsiye ediyoruz” şeklinde konuştu.
Fatih Tosun, Konyalının Türk kahvesine olan alışkanlığın gün geçtikçe daha da artığını belirtti. Tosun, “Bayrama az bir zaman kaldı. Bu bayram etli bayram. Etli bayramdan sonra da kahveli bayram oluyor. Kahveye taleplerimiz Konya’da çok güzel bir şekilde devam ediyor” diye konuştu.

Yorum için tıkla

Yorum yapabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir Giriş

Yorum yazın