#

Ekonomi

“Balık tezgahları beklenen ilgiyi görmedi”

Zonguldak’ta balıkçılar, balık tezgahlarının henüz vatandaşlardan beklenen ilgiyi görmediğini söyledi.

Zonguldak’ta av sezonun kalkmasının 21’inci gününde de beklenen balık bolluğu yaşanmadı. Tezgahlarda hamsinin kilogramı 70 TL, istavritin kilogramı 100 TL’den satıldı. Vatandaşların fiyatları yüksek bulduğunu, tezgahlara beklenen ilgiyi göstermediğini anlatan balıkçı Zeki Beybeyoğlu, “Bu sene balık mevsimi başladı. Bugün 21’inci günümüz. Balıkta beklendiği gibi bir bollukla karşılaşamadık. Ağustos 15’inden sonra palamut balığı başlaması gerekirdi. Ama şuanda hiç yok. Ara ara geliyor böyle. Tezgahımızı istavrit ve hamsi süslüyor.

Onlarda bolluk var mı, onlarda da yok. Bolluk olduğu zaman fiyatlara yansıyor. Fiyatlar 100 TL, 70 TL ve 50 TL bandında değişiyor. Bolluğa göre fiyatlar değişiyor. İnsanlar bize kızıyor ‘balık niye pahalı’ diye. Bolluk olunca zaten fiyatları düşürüyoruz. Ama bolluk olmayınca fiyatlar yükseliyor. Şuanda beklenen gibi balık bolluğu olmuyor” dedi.
Umutlarının hamsi olduğunu ifade eden Beybeoğlu, “Bu sene umudumuz hamside. Hamsi garibanın zenginin ortak noktası. Hamsiyi sevmeyen aile yoktur. Havalar soğumadı. Havalar soğuyunca hamsi olacak. Havaların soğumasıyla hamsi bolluğu bekliyoruz” dedi.

Yorum için tıkla

Yorum yapabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir Giriş

Yorum yazın