#

Mhp

Bahçeli’den ruh sağlığı yasası çağrısı

MHP lideri Devlet Bahçeli, Meclis grubunda milletvekillerine sesleniyor. Ruh sağlığı yasası çağrısı yapan Bahçeli, yıl başında Taksim’deki Suriye bayraklı kutlamanın provokasyon olduğunu belirtti.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bütçe görüşmeleri ve yeni yıl nedeniyle verilen aranın ardından, 2019 yılının ilk grup toplantısında konuşuyor.

Bahçeli’nin konuşmasından öne çıkan bölümler şöyle: 

“Ülkemizde basın özgürlüğü ile ilgili tartışma yaşanmaktadır…  Sınır Tanımayan Gazetceiler Örgütü, Türkiye’de muhalif basının sindirildiğini belirterek, eleştiri dozunu gittikçe artırmaktadır. Türkiye’nin kara listeye girmesi için ince bir işçilik söz konusudur. FETÖ’yle mücadele sürecinin basın özgürlüğüne tehdit olduğu bile değerlendirilmiştir.

Yeni hükümet sistemine geçişle birlikte Türkiye’nin otoriterliğe kaydığı söylenmektedir. Bu iddiaların hepsi zırva ve hayal ürünüdür… İhanetin, suçun, cinayetin özgürlüğü olmaz. Darbeye teşebbüsün özgürlüğü hiç olmaz… Güvenlik duvarı yıkılıp vatanımız harap olduğunda ne özgürlüğünden bahsedeceğiz.

Özgürlük insan hakkıdır, buna itiraz yoktur. Milli haklara, maneviyata saldırmak da bir nevi eşkiyalıktır ve yeri ceza hukukundadır… 10 yıldır çektik, özgürlük tıpkı demokrasi gibi birilerinin tekeline girerek derin manasından koptu… Bize onursuz özgürlük dersi verenlerin, durum ve konum hatırlatması yapanların kuyumuzu kazmalarına asla izin vermeyeceğiz.

RUH SAĞLIĞI YASASI ÇAĞRISI

Vatandaşlarımızın maddi ve manevi zorluklarının yanında ruhsal olarak sorun yaşadıklarını görüyoruz. Ağırlaşan problemlerin farkındayız. Hakların, sınırların ve yetkilerin açık ve net şekilde belirlendiği bir toplumsal sözleşmeye yani ruh sağlığı yasasına ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz. Türkiye’de bu alanda bir boşluk hakimdir. Ruh sağlığı yasasının bu yıl içerisinde TBMM’den çıkarılmasını temenni ediyorum. Bu konuda bir kanun teklifi hazırlayan genel başkan yardımcımızı tebrik ediyorum…

Genç akademisyen Ceren Damar evladımız hunharca bir katil tarafından katledilmiştir. Üniversitede yaşanmıştır ve akademik hayatımız saldırıya uğramıştır. Kanlı saldırılarda hayatını kaybeden bütün mazlumların ailelerine başsağlığı diliyorum.

TAKSİM’DEKİ YILBAŞI KUTLAMALARI

Sosyal dokumuzu bozmak, siyasi dengemizi baltalamak, toplumsal huzuru boğazlamak için tezgahlar ithal edilmektedir. Mesela, Taksim’deki yıl başı kutlamaları sırasında bir grubun Suriye bayrağı açması infiale yol açmıştır. Açık bir provokasyondur ve bu olayın arkasındaki isimler ortaya çıkarılmalıdır. Konu önemlidir, ihmali halinde ağır sonuçlar doğacaktır. 31 Mart öncesi huzuru kaçırmak istiyorlar, 1 Nisan sabahı için hazırlık yapıyorlar… Türk milletinin bu bayat senaryolara karnı toktur.

CHP’sinden İP’ine PKK’dan FETÖ’süne kadar kim Türkiye’nin tarihsel yürüyüşünü kesmek istiyorsa, onunla hesabımız mahşere kalmadan bu dünyada görülecektir. Kimse şansını fazla zorlamasın, herkes ayağını denk alsın…”

Bahçeli’nin konuşmasından dikkat çeken diğer noktalar şöyle: 

– Türk milleti haksızlığa gelemez… Türkiye, bekasını temin etmek amacıyla Fırat’ın doğusu ve batısı demeden ileriye atılmaktadır.

– Güney sınırlarımız boyunca ihanet üretimi yapanlar, karşılarında çevik bir irade bulacaklardır… Duruşmuz meşrudur, uluslararsı hukuka uygundur. Davamız, milli güvenliğimiz müdafaa davasıdır…

– Fırat’ın doğusu fitnenin boynudur, bu boyun vurulmalıdır; bedeninden koparılmalıdır.

ABD’nin Suriye’den çekilmesi

– ABD Başkanı Trump, Suriye’den askerlerini çekeceğini duyurmuştu. Takvim duyurulmuş, en geç 100 gün içerisinde çekilmenin tamamlanacağı ifade edilmişti… Trump’ın Suriye’den çekilme iradesine kuşkuyla baktık. Sabah başka akşam başka konuşan bir şahsın ne dediğinden çok ne yaptığına bakmak gerekir… Çekilmeyle ilgili çelişkili açıklamaların yanında, ‘Kürtlerin Türkler tarafından katledilmemesi’ vurgusuyla skandal açıklamalar yapılmıştır.

Balton musun Dalton musun bilmem, Kürtleri koruyacaklarmış… Türkiye bağımsız ve egemen bir devlet olarak neyi nasıl yapacağını sana ve patronlarına mı soracaktı. Bunlar terörist ve katildir… PKK/ YPG’yi Kürt kökenli kardeşlerimizle ilişkilendirmek alçak bir saptırmadır  PKK/YPG başka Kürtler başkadır. Bunları birbirine karıştıran ABD sap yiyip saman üretmektedir… Konu Kürt kökenli kardeşlerimiz ise, onları Washington, Brüksel, Paris, Londra değil tarih şahittir ki Ankara sevecek ve Türk milleti ölüm pahasına kucaklayacaktır…

ABD acaba, Türkiye ile Suriye’nin sıcak çatışmaya girmesi için PKK/YPG ile kumpas mı hazırlamaktadır?.. ABD’nin çekilme kararı oyun ve stratejik oyalamadır. Öngörü hataları ve aşırı iyimserlik, beka düzeyinde kayıp ve tehlikelere neden olabilecektir…

Suriye’deki tablo karmakarışıktır… Irak’tan çekiliyorlardı, Afganistan’dan dönüyorlardı. Ama ne çekildikleri ne de döndükleri görülmüştür. ABD’nin bir yere gitmeye niyeti yoktur… Türkiye’nin duruşu ve başarısı, ABD’nin hesaplarını gözden geçirmesine neden olacaktır… Türkiye Fırat’ın doğusuna girmeli gereğini yapmalıdır. Başkalarının ne diyeceği ile ilgilenemeyiz. Milliyetçi Hareket Partisi, terörle mücadelede hükümetin arkasındadır. Mücadelemiz haklıdır, hukukidir, meşrudur…