#

Ekonomi

1 günde ne kadar harcıyorsunuz?

Artan maliyetler gıda, tekstil , ulaşım gibi birçok alanda zamların gelmesine sebep oldu. Peki Bursa’da vatandaşların günlük maliyeti nedir?

1 günde ne kadar harcıyorsunuz?

Enflasyon, döviz kurundaki artış, piyasalardaki dalgalanmalar derken günlük harcanan maliyetlerde arttı.Temel gıda ihtiyaçlarından, tekstil ve ulaşım birçok sektöre zam üstüne zam geldi. Haliyle vatandaşın cüzdanın çıkan paranın rakamını da değişti.

Line tv mikrofonuna konuşan Bursalılar günlük harcanan maliyetlerinin daha çok yemeğe ve ulaşıma gittiğini dile getirdi. Tabi bu rakam 500-1000 lira arasında değişkenlik gösteriyor.

1 günde ne kadar harcıyorsunuz?

Aynı zamanda et fiyatlarındaki yükseliş esnafın kabusu oldu. Mart ayından sonra yüzde 50 artan kırmızı et cep yakıyor. Dolayısıyla menüde de fiyatlar sürekli güncelleniyor.
Tarihi Kapalı Çarşı’da esnaf lokantası olan Murat Maden son süreci değerlendirdi.

1 günde ne kadar harcıyorsunuz?

Maden, vatandaşlar fiyatların yükselmesine olan tepkilerin çok normal olduğunu söyledi. Maden, konuşmasına şöyle devam etti.

“Küçük bir işletmeci olsak bile giderlerimiz arttı. Bu yüzden fiyatları arttırmak zorunda kalıyoruz ifadelerini kullandı. Geçen sene 80 ve 100 lira arasındaydı rakamlar, bu yıl ise 140 liradan başlıyor. Yüzde yüz artış oldu. Geçen sene aldığımız dana kuşbaşı 170-180 liraydı, bu yıl 380-400 oldu. Şekerin çuvalı pandemiyle artmıştı. Ayçiçek yağı en uygun kullanabilir 18 litrelik teneke fiyatı 550 lira. Müştelerimize bunu söylüyoruz. Ancak tepkileri daha farklı oluyor” dedi.

1 günde ne kadar harcıyorsunuz?

Fiyat artışı tekstilde de görüldü. Satış Sorumlusu Serkan Dumanay ise geçen sene gelen müşteriler 300-400’e aldığı ürünler 1000-1200 liraya yükseldi. Bunun sebebi de aldığımız ürünü aynı fiyatı alamıyoruz. Ama rakamları en dipte tutmaya çalışıyoruz. Her gün fiyatları değiştiği için dengeyi korurken biz de zorlanıyoruz dedi.

Yorum için tıkla

Yorum yapabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir Giriş

Yorum yazın